Periyodik Bakım

Fancoil Serpantin Temizliği

Isı Pompası Drenaj Temizliği

Hava Filtresi Temizliği

Periyodik Bakım Talebi

Enerji maliyetlerinin devamlı arttığı, kalitenin ön plana çıktığı, tasarruf tedbirlerinin alındığı şu günlerde klimalarında verimli çalışması gerektiği düşüncesindeyiz. Bunun içinde klima santrallerinin uzman elemanlar tarafından periyodik kontrollerinin yapılmasında yarar görüyoruz. İklimlendirme cihazları için Periyodik Bakım Anlaşmasının hedefi, daha az arıza ve daha az enerji tüketimi, Optimum performans, daha uzun ekipman ömrü, daha iyi hava kalitesi ve KONFOR sağlamaktır.

Ekipmanlarınızın verimli çalışması, pahalı arıza maliyetlerinden ve plansız duruşlarından korumak için tek çözüm Periyodik Bakımdır.

Firmamızla koruyucu bakım anlaşması yapan müşterilerimiz, 7 gün 24 saat kesintisiz ve öncelikli servis hizmeti, indirimli ve süratli yedek parça temini gibi hizmetlerimizden de yararlanırlar.

Klimanızın sorunsuz çalışması için periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Aksi durumda;

 • Klimanızın performansı düşer,
 • Klimanızın enerji sarfiyatı artar,
 • Klimanızda hoş olmayan kokular oluşur,
 • Klimanızın kompresörü düzensiz çalışacağından ömrü azalır,
 • Klimanız ideal filtreleme yapamayacağından toz ve partiküler ortamda kalır,
 • Klimanızın drenaj sisteminde oluşan tıkanmalar su sızıntılarına neden olur,
 • Klimanızın elektrik tesisatında oluşacak oksitlenmeler daha büyük arızalara neden olur.

Isıtma ve soğutmaya yönelik çalışan cihazlarda yapılan periyodik bakımların amacı cihazların mevcut durumdaki aksaklık ve arızalarının giderilmesi ve genel temizliklerinin yapılmasının yanında ileriye dönük olarak arıza oluşturabilecek durumların tespiti ve erken önlem alınarak daha büyük masrafların meydana gelmesinin önlenmesidir. Genel bakımlar esnasında, cihazın işletmesinde görülebilecek yüksek enerji maliyetlerine sebebiyet veren kullanım hataları konusunda kullanıcıya ekiplerimizce yerinde bilgi verilerek, cihazların en verimli şekilde kullanımı sağlanmakta ve işletme maliyetlerinin düşmesine yardımcı olunmaktadır.

Cihazım Çalışırken Neden Bakıma İhtiyaç Hissedeyim?
Birçok problem ve arıza planlı bakımlar esnasında belirlenir ve bunların iyileştirilmesi çabuk ve maliyeti düşüktür. Böylece işletme ve tamir giderleriniz oldukça azalır. Örneğin, arızalı bir kompresör kapasitörü (kondansatör) cihazın %30 daha fazla elektrik sarf etmesine ve kompresörün aşırı ısınmasına sebep olur. Eğer farkına varılmamış ise, yüksek elektrik faturaları ve muhtemelen arızalı bir kompresör ile karşılaşacaksınız. Bu durumdaki cihazınızın iki aylık işletme maliyeti, tamir masraflarınızın oldukça üzerinde olacaktır.

Periyodik Bakımın Avantajları
“Planlı bakım hastalığı iyileştirmekten daha değerli ve akılcıdır!”. Bu söz özellikle iklimlendirme sistemleri için çok doğrudur. Akformklima Klima Bakım ve Onarım Servisi’nin sağlayacağı planlı koruyucu bakım hizmetleri iklimlendirme sistemlerinizde:

 • Enerji giderlerinizi düşürecektir,
 • Tamir faturalarınız azalacaktır,
 • Beklenmeyen durmaları ve arızaları önleyecektir,
 • Güvenli bir çalışma sağlayacaktır,
 • Cihaz ömrünü uzatarak parça değiştirme maliyetlerini azaltacaktır.

Periyodik bakım ile ısı değiştiricilerde kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği için ısıtma ve soğutma yüklerinin karşılanması daha kısa süreli çalışmalar ile sağlanabilir. Bu sayede cihazların ömrü uzayacaktır.

Periyodik bakım sırasında ömrünü dolduran parçalar arızaya neden olmadan değiştirileceği için sistemden kesintisiz yararlanılabilecektir.

Aylık koruyucu bakımlarda kondenser temizliği, elektrik panosu temizliği gibi rutin bakım işlemlerinin yanı sıra, gaz ve yağlama basınç kontrolleri, Süper Heat ve Sub Cool kontrolleri gibi detaylı kontrol prosedürü izlenerek oluşması muhtemel arıza durumlarının önüne geçilir.

Müşterilerimize değişik alternatifli koruyucu bakım teklifleri sunulur. Avantajları ve dezavantajları müşteri temsilcilerimiz tarafından müşterilerimize bildirilir. Bu sayede cihazlara uygun bakım periyodunun seçilmesinde müşterilerimize yardımcı oluruz.Mammoth yetkili servis

Chiller Periyodik Bakımı